Juhász Dorottya Kozmetikus

Hatóanyagok


Vitaminok

A vitaminok tápanyagaink létfontosságú alkotórészei, melyek kis mennyiségben a szervezetben is megtalálhatók, melyek a szervezetben lejátszódó életfolyamatok zavartalanságához szükségesek.

A vitaminok nagy részét növényi szervezetek állítják elő ezek a provitaminok: olyan vitaminok, melyeket növények termelnek és állati vagy emberi szervezetben válnak hatásossá kémiai átalakulások során.

Ha a vitaminok mennyisége a szervezetben a normálistól eltér, akkor az életfolyamatokban zavar áll be, betegségek keletkeznek:

  • avitaminózis: egy vitamin teljes hiánya a szervezetben, napjainkban is előfordul kevés vitamindús étel fogyasztása miatt, betegségei: pl. farkasvakság, angolkór, beri-beri, pellagra, stb.
  • hipovitaminózis: ha a szervezetbe egy vitaminból a napi szükségletnél kevesebb jut, a bőr igen érzékenyen reagál erre
  • hipervitaminózis: vitamintöbbletből adódó elváltozás, pl. A + D vitamin túladagolásakor

Zsírban oldódó vitaminok:

A vitamin: előfordulása= tejtermékek,tengeri halak. Élettani hatása: a látás biokémiai folyamatában van szerepe, jótékonyan ha a pjazsmirigy műödésére, a sejtosztódásra,a hám és kötőszövetek fejlődésére, a sebgyógyulásre. Hidratáló,hámképző.

D vitamin: előfordulása= tojás,halmájolaj,tejtermékek. Élettani hatása: A táplálékokkal felvett Ca és P vegyületek felszívódását és a csontokba való beépülését szabályozzák, feladatukat a csontosodást irányító hormonokkal valamint az A-, E-, és C-vitaminokkal látja el. Hámképző, gyulladáscsökkentő, Bőrtápláló készítmények alkotórésze. Ekcémák és a pikkelysömör kezelésére is használják.

E vitamin: előfordulása= Csíraolajok, Növényi olajok, Zöld növények. Élettani hatása: Enyhíti a terhességi és a klimaxos panaszokat, gátolja a melldaganatok kialakulását, gátolja a szívkoszorúér megbetegedések létrejöttét.

Vérbőségfokozó a bőrön, bőr anyagcsere javító, regeneráló, hámképző, antioxidáns hatású, lassítja az öregedést, avasodásgátló. Napozókrémekben alkalmazzák.

F vitamin: előfordulása= lenolaj, ligetszépeolaj. Élettani hatása: Bőr hidratáló. Normalizálja a szaruképződést, gátolja a gyulladáskeltő bacik szaporodását, gátolja a gyulladásos folyamatok létrejöttét.

K vitamin: előfordulása= Káposzta, Brokkoli, Saláta, Tejtermékek. Élettani hatása: A májban képződő protrombin létrejöttéhez elengedhetetlen. A véralvadás e fontos anyagához szükségesek a K-vitaminok.

Vízben oldódó vitaminok:
C-vitamin: előfordulása= csipebogyó, zöldpaprika, citrom, narancs, alma, káposzta, brokkoli, burgonya. Élettani hatása: Immunerősítő, skorbut ellenes, csökkenti a fáradtság érzetet, Halványító hatású májfoltokra, szeplőkre.

H vitamin: előfordulása= tojássárgája, máj, vese, dió, tej. Hiánya: hajhullást, bőrbetegségek kialakulását vonja maga után.

B2 vitamin: előfordulása= tej,máj,tojás,élesztő,olajos magvak, hüvelyesek. Hiánya: Szájzug repedést, bőrgyulladást, gyomor-bélrendszeri tüneteket, valamint visszamaradást okoz a növekedésben.

B3 vitamin: előfordulása: máj, sovány hús, szárnyas, teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek, kemény héjú gyümölcsök, burgonya. Hiánya: pellagra, napfénynek kitett bőrfelületek elszíneződése, nyelv- és bőrgyulladás, hasmenés, súlyos esetben szellemi leépülés.

B6 vitamin: előfordulása= máj,hús, tejtermékek,korpa,borsó, uborka, kisebb mértékben a tej és a tojás. Hiánya: idegességet, álmatlanságot, zsíranyagcsere-zavart, bőrproblémákat idéz elő.

Gyógynövények:
Azok a növények, melyeknek valamely részét hatóanyagtartalma miatt a gyógyászat vagy kozmetika felhasználja gyógynövényeknek nevezzük.

Különböző gyógyhatású hatóanyagokat tartalmaznak, ált. harmonikus összetételben, melyben hatásaikat optimálisan fejthetik ki

Fő hatóanyagaik mellett számos mellék-hatóanyagot tartalmaznak, így egy-egy növény komplex hatást fejthet ki.

A gyógynövények egymással keverhetők, így olyan keverékeket lehet előállítani, melyek összhatása sokkal kedvezőbb lehet, a hatóanyagok fokozzák egymás hatásait. Gyógynövények bőrre gyakorolt hatásaik szerint:

  • bőrpuhító (duzzasztó): orvosi ziliz, erdei mályva, szappanfű
  • nyugtató, gyulladáscsökkentő: kereklevelű mályva, búzavirág, bodza, hársfa, cickafark, útifű, kamilla, csipkebogyó, boróka, körömvirág, szagos müge, borsmenta, aloe
  • vérbőség fokozó: csalán, paprika, vadgesztenye
  • fertőtlenítő: cickafark, teafa, hamamelisz, útifű, kakukkfű
  • hámképző, regeneráló: kamilla, körömvirág, fekete nadálytő, csipkebogyó
  • összehúzó: hamamelisz, cserszömörce, csalán
  • egyéb: édesgyökér, vérehulló fecskefű-fibrómák ellen